قرآن و اصلاح الگوی مصرف
54 بازدید
موضوع: تفسیر
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

خبرگزاری رسا ـ گفت‌وگوی قرآنی با موضوع اعجاز قرآن با گرایش شبهه‌پژوهی در بخش پژوهش نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، گفت‌وگوی قرآنی با موضوع اعجاز قرآن با گرایش شبهه پژوهی، سه شنبه، هجدهم مرداد در بخش پژوهش نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

در این گفت‌و‌گوی قرآنی‌، حجت الاسلام محمد علی محمدی، عضو هیأت علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن با اشاره به این که قرآن اصلی ترین کتاب مسلمانان است، ابراز داشت: اعجاز پایه اصلی قرآن است و رد اعجاز موجب می شود که ‌هدایتگری قرآن نیز انکار شود.

وی با بیان این که تحدی قرآن، جامعیت و کمال قرآنی و هدایتگری قرآن منوط به اثبات اعجاز قرآن است، ابراز داشت: دشمنان دین به ویژه مستشرقان شبهات فراوانی را در موضوع اعجاز قرآن مطرح می کنند.

کارشناس علوم قرآنی در ادامه افزود: اولین شبهه در این موضوع در صدر اسلام از سوی کافران و یهودیان و مشرکان مطرح شده است تا قرآن را یک متنی غیر وحیانی جلوه دهند.

وی با بیان این که شبهه یک قضیه استدلالی است که هدف از آن باطل جلوه دادن حق یا جلوه دان حق به عنوان باطل است، اظهار داشت: شبهه‌گران در‌صدد ایجاد تردید و شک در علم مخاطب هستند.

حجت الاسلام محمدی در بیان تفاوت پرسشگران با شبهه‌گران بیان داشت: پرسشگر در مسیر فهم مطلب حرکت می کند و‌لی شبهه‌گر درصد رفع علم مخاطب است و از سوی دیگر بر خلاف پرسشگر شبهه‌گران حق را مخفی نگه می‌دارند و گاهی باطل را نیز به عنوان حق به مردم القا می کند.

وی خاطرنشان کرد: در دین مبین اسلام از پرسشگری استقبال شده است در حالی که اسلام مردم را از شبهه‌گران برحذر کرده است.

عضو هیأت علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن امر خارق العاده همراه با تحدی و سالم ماندن از معارضه را تعریف اصطلاحی اعجاز معرفی کرد و گفت: خارق العاده بودن، ادعای پیامبری داشتن، مطابقت ادعا با قصد و غیر قابل تعلیم و تعلم بودن برخی از شرایط اعجاز است.

وی اعجاز بیانی و بلاغی، اعجاز تأثیری،‌ اعجاز تشریعی، اعجاز هماهنگی و اعجاز علمی را برخی از وجوه اعجاز قرآن برشمرد و افزود: سیوطی سی و پنج وجه برای اعجاز قرآن برشمرده است.

این پژوهشگر معارف دینی با اشاره به این که برخی از وجوه اعجاز قرآن از نظر کارشناسان قرآنی مغفول مانده است، اظهار داشت: اعجاز الهامی مانند کربلایی ساروقی که یک‌دفعه حافظ قرآن شد خود یک وجه اعجاز قرآن است.

قابل ذکر است، در پایان شبهات پیرامون اعجاز قرآن مطرح و پاسخ داده شد./