مصاحبه با خبرگزاری قرآنی ایکنا
52 بازدید
موضوع: علوم قرآنی
محل مصاحبه : تهران
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تاریخ نشر : Sep 25 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
پيگيری 200 طرح پژوهشی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

گروه انديشه: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تاكنون بيش از 300 اثر پژوهشی را به اتمام رسانده و در حال حاضر بيش از 200 طرح پژوهشی را در دست تحقيق و در دستور كار دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمين «محمد‌علی محمدی»، عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مسئول غرفه اين پژوهشگاه در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم، ضمن بيان اين مطلب در معرفی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با توجه به سطح پژوهشی كه دارد و با توجه به محققانی كه دارد، اكنون از مراكز پويا و از مراكز خوب و پيشرفته در حوزه علوم و معارف قرآن است.

وی افزود: اين پژوهشگاه بيش از 550 نفر پژوهشگر دارد كه بيش از 50 نفر اعضای هيئت علمی پژوهشگاه هستند و بيش از 500 نفر محققانی هستند كه با پژوهشگاه ارتباط دارند، محققان نوانديشی كه در حوزه‌های علوم و معارف قرآنی فعال هستند.

عضو شورای پژوهشی مركز فرهنگ و معارف قرآن تصريح كرد: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تاكنون بيش از 300 اثر پژوهشی را به اتمام رسانده و در حال حاضر بيش از 200 طرح پژوهشی را در حال تحقيق دارد، اين در حالی است كه به‌ عنوان نمونه طرح تحقيقاتی دائرة‌المعارف قرآن را يك طرح محسوب می‌كنيم، در عين حال كه اين طرح بزرگ‌ترين دائرة‌المعارف قرآنی در سطح ايران و جهان است كه چندين بار از آثار برگزيده كشوری شد.

وی ديگر پروژه‌های كلان اين پژوهشگاه را برشمرد و تصريح كرد: علاوه بر اين، كلان پروژه‌هايی هم در دست اقدام داريم كه عبارتند از: كلان پروژه «قرآن و مستشرقان»، «اعجاز قرآن» و «قرآن و علوم» كه هم‌اكنون طرح پژوهشی قرآن و علوم تربيتی در حال انجام است. همچنين ده‌ها كلان پروژه ديگر در حال انجام است؛ مانند كلان‌پروژه فرهنگ قرآن، دائرة‌المعارف فلسفه دين، دانشنامه اهل‌البيت(ع) و... كه در بعضی از پژوهشگاه‌ها برای بعضی از آن‌ها گاهی پژوهشكده‌هايی تأسيس شده است. اين طرح‌های تحقيقاتی همه زير نظر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در حال انجام هستند.

حجت‌الاسلام محمدی به نشريات اين پژوهشگاه اشاره، و اظهاركرد: نشريات پژوهشگاه فراوان هستند كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها «نقد و نظر» و «آئينه پژوهش» است كه مستمر منتشر می‌شود و چندين نشريه ديگر؛ مثلا در رشته فقه نشريه «كاوشی نو در فقه اسلامی» و نشريه «علوم سياسی» و نشريه «پژوهش‌های قرآنی» و... موجود است.

وی مجموعه پژوهشكده‌های موجود پژوهشگاه را 10 پژوهشكده عنوان كرد و افزود: مجموعه پژوهشگاه بيش از 10 پژوهشكده و مركز مستقل دارد كه برخی از اين مراكز عبارتند: مركز فرهنگ و معارف قرآن، پژوهشكده فلسفه و كلام، پژوهشكده فقه و حقوق، پژوهشكده انتظار نور، مركز اطلاعات و مدارك اسلامی، پژوهشكده سيره اهل بيت(ع).

عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصريح كرد: در مورد هفدهمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم طبيعی است كه با توجه به حجم پژوهشكده‌ها و مراكزی كه عرض كردم، فقط بخش كوچكی از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است كه در اينجا گرد هم آمدند، بخش فرهنگ و معارف قرآن از جمله بخش‌های اين پژوهشگاه است كه اين مركز بزرگ‌ترين مركز قرآن‌پژوهی كشور است كه شامل هشت گروه پژوهشی و تخصصی مثل گروه‌های فرهنگ قرآن، دائرة‌المعارف، فرهنگ‌نامه‌ها، قرآن و علوم روز، علوم قرآن، ترجمه و تفسير و... است.

وی افزود: طبيعی بود كه از گروه‌ها بخش اندكی در اين نمايشگاه حضور دارند، مركز فرهنگ و معارف قرآن در نمايشگاه در چندين حوزه فعاليت می‌كند، يكی از اين حوزه‌‌ها معرفی نشريات و كتاب‌های قرآنی است. فعاليت دوم اين مركز، پشتيبانی علمی مقالات و پايان‌نامه‌هاست كه از همه دانشجويان كه مشغول تدوين پايان‌نامه و يا محقق و پژوهشگر هستند و مشغول نگارش مقاله‌های قرآنی هستند، دعوت می‌كنيم كه به غرفه ما در نمايشگاه قرآن بيايند تا كارشناس‌های ما پشتيبان كارهای علميشان باشند.

محمدی در بيان فعاليت‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار كرد: يكی از فعاليت‌هايی كه از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نمايشگاه انجام می‌پذيرد، برگزاری همايش‌های علمی و تخصصی است كه تا به حال هماهنگی 40 برنامه انجام شده كه 10 مورد به مسائل قرآن و جامعه معاصر ارتباط دارد.

وی اظهار كرد: بخش ديگر اين پژوهشگاه كه در نمايشگاه حضور دارد، بخش نشر پژوهشگاه است كه اين واحد آخرين كتاب‌هايی كه پژوهشگاه منتشر كرده است را ارائه كرد كه حدود 100 عنوان آثار منتشره قبلی پژوهشگاه در اينجا در معرض ديد بازديدكنندگان است. پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چون يك پژوهشگاه تخصصی است كتاب‌ها و آثار منتشره آن در حوزه تخصصی است.

وی مركز ملی پاسخ به سؤالات را از بخش‌های فعال اين پژوهشگاه دانست و گفت: بخش بعدی، مركز ملی پاسخ به سؤالات است كه به جرأت می‌توان گفت بزرگ‌ترين مركز پاسخ‌دهی به سؤالات دينی است كه فقط بخش تلفنی آن بيش از 100 خط پاسخ‌دهی دارد و هزاران نفر در روز به اين مركز تلفن می‌كنند و پاسخ پرسش‌های خود را دريافت می‌كنند. شماره تلفن اين مركز 09640 است كه بدون اين‌كه هزينه‌ای برای استفاده كنندگان داشته باشد در خدمت مردم است.

عضو شورای پژوهشی مركز فرهنگ و معارف قرآن افزود: علاوه بر اين، بخش‌های كتبی و اينترنتی اين مركز نيز فعال و آماده پاسخگويی به سؤالات است. كارشناسان مركز ملی پاسخ به سؤالات در حطيه‌های مختلف فقهی، قرآنی، اخلاقی، احكام و... اكنون هم در نمايشگاه حضور دارند و آماده پاسخ به سؤالات هستند.

حجت‌الاسلام محمدی در پايان سخنانش گفت: بخش بعدی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی حاضر در نمايشگاه، بخش دفتر تبليغات است كه چند بخش از اين دفتر اكنون در نمايشگاه حاضر است، از جمله بخش تربيت مربی كودكان و نوجوانان كه از همه والدين می‌خواهم كه با فرزندانشان از اين بخش ديدار كنند، چنانچه بخش دفتر تبليغات اسلامی در يك نگاه كليه آثار قرآنی را در نمايشگاه ارائه كرده است كه اميدوارم در خدمت بازديدكنندگان محترم باشيم.