مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد علی
نام خانوادگی:محمدی
پست الکترونیک:aqamohammadi@gmail.com
نخصص ها:تفسیر ، کلام ، ادیان و مذاهب

زندگی نامه

اینجانب محمدعلی محمدی آن گونه که در شناسنامه ام آمده در سال 1346 در روستای ابرسج از توابع شهرستان شاهرود به دنیا آمدم تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستا گذراندم و بعد از آن که یک سال در دبیرستان مشغول تحصیل بودم در سال 1362 راهی حوزه علمیه شدم سال 1362 را در حوزه علمیه بسطام(حوزه علمیه شاهرخیه یا باقر العلوم) گذراندم آن حوزه تحت زمامت حضرت حجة السلام و المسلمین حاج شیخ عبد الرسول حسنی (قدس سره) بود. ایشان به راستی اسوه اخلاق بود به گونه ای که به راستی هنوز نیز به شدن تحت تأثیر افطار آن مرد بزرگ قرار دارم و محاسن اخلاقی آن بزرگ را هیچ گاه فراموش نمی کنم و اگر توفیق دعا برای اساتیدم را داشته باشم آن بزرگوار از اولین افرادی است که برایش دعا می کنم. در سال 1363 و پس از شهادت برادر عزیزم راهی حوزه علمیه شاهرود(مدرسه بازار) شدم در آن حوزه مبارکه از محضر اتاتید زیادی بهره مند بودم که برخی از آن ها عبارتند از:حضرت آیت الله اشرفی(دام ظله) ، حضرت حجة السلام و المسلمین شیخ احمد داوری(زید محب) حضرت حجة السلام و المسلمین سید ولی الله حسینی(زید توفیقه).
در سال 1365 برای اولین بار راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شدم و در سال 1367 پس از اتمام لمعتین و دو جلد اصول فقه مرحوم مظفر راهی حوزه علمیه مبارکه قم شدم حضرت حجة السلام و المسلمین حاج سید احمد خاتمی (زیدعزه) اولین استادم بودند که قسمت های زیادی از رسائل و مکاسب را خدمت ایشان تلمذ کردم چنان که در همین سال ها مدتی نیز از درسهای آیت الله خرم آبادی و حجة السلام و المسلمین علی محمدی نیز استفاده می کردم شاید اولین سالهایی که می خواستم در درس خارج شرکت کنم خدمت حاج آقا خاتمی می رسیدیم؛ جمع چند نفر (شاید 6 الی 8 نفر) بودیم. آن درس با درس خارج مصطلح نیز تفاوتهای داشت. از محضر استاد خاتمی نیز استفاده های فراوانی برده ام خداوند بر توفیقاتش بیفزاید از دیگر اساتید که از درس خارج آنها استفاده کردم می توان به این عزیزان اشاره کرد: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ،حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانى حضرت آیت الله العظمی سبحانی ، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملى وقتی مشغول تحصیل سطوح علیه بودم با مراکز تحقیقاتی نیز همکاریم شروع شد حاصل اولین همکاری ها کتاب های زندگی نامه آیت الله دستغیب و میرزا شیرازی دوم بود که چاپ هم نشد. چند کتاب و مقاله نیز نوشته ام که در همین سایت به آنها اشاره شده است.

از اولین سالهای ورود به حوزه علمیه به تدریس نیز اشتغال داشته ام که هم اکنون نیز در حوزه و دانشگاه به تدریس اشتغال دادم. چند سالی مسئولیت واحد و گروه پاسخ به سؤالات و شبهات را نیز به عهده داشتم که حاصل این کار پاسخ دهی کتبی به بیش از پنجاه هزار سئوال است هزار پاسخ تلفنی و .... می باشد برای گروه فوق با کمک دیگر مسئولان مرکز فرهنگ و معارف قرآن چندین وبلاگ و دو و سه سایت نیز تأسیس کرده ایم . که سایتهای کانون گفتگوی قرآنی با آدرس www.askquran.ir و پایگاه پرسمان قرآن با آدرس www.porsemanequran.com از آن جمله است. چند سالی است مدیریت گروه تفسیر موضوعی مرکز فرهنگ و معارف قرآن نیز به این جانب واگذارشده و در این مدت چندین جلد کتاب در گروه تدوین و منتشر شده است. اخیرا موسسه معارف ثقلین قم را نیز تأسیس کرده ام که بر ای آگاهی از فعالیتهای آن می توانید به سایت موسسه با آدرس http://seqlain.ir/ مراجعه کنید.